100 Gram Kepek Ekmeği Kaç Kalori?

Kepek ekmeği beyaz un ile kepeğin karıştırılması sonucu elde edilen ekmek çeşididir. Son dönemde beyaz unun sağlıklı olup olmadığı tartışmaları ortaya çıkmış ve bu da akla ilk alternatif olan kepek ekmeğini getirmiştir.

Kalori açısından diğer ekmek türleri ile karşılaştırma yapıldığında 100 gram kepek ekmek 220 kalori olarak hesaplanmaktadır. Yüz gram kepek ekmeği dört dilime karşılık gelmektedir. Kepek ekmeği diyet listelerinde önerilen bir ekmektir. Sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kilolarını kontrol altında tutmak isteyen bireylere kepek ekmeği tüketmeleri önerilmektedir. Tam buğday ve çavdar ile kıyaslandığında lif yönünden en zengin olan ekmektir.

Ekmek yapımında kullanılan bir diğer malzeme ise çavdardır. Çavdar kalori açısından incelendiğinde kepek ekmeğine göre biraz daha fazla kaloriye sahiptir. 100 gram çavdar ekmeği 224 kalori olarak ölçülmüştür. Yani görüldüğü üzere kepek ile aralarında çok az bir kalori farkı vardır. Kepek kadar olmasa da lif yönünden zengindir bu nedenle doyuruculuk oranı yüksektir. Kolesterolü düşürücü özelliği bulunmaktadır.

Kepek ve çavdar ekmeğinin yanı sıra tam buğday ekmeği de yüksek miktarda tüketilmektedir. Ancak kalori yönünden bakıldığında bu üç ekmek türü içerisinde en yüksek kaloriye sahip olan tam buğdaydır. 100 gram buğday ekmeği yaklaşık 265 kaloriye denk gelmektedir. Şeker hastalarının tüketimi için önerilen bir ekmek türüdür. Rafine edilmemiş olan tam buğday unu ile yapılan ekmektir.