Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak kokusuna ne iyi gelir? Ayak kokusuna nelerin iyi geldiğine geçmeden önce ayak kokusu hakkında bilgi verelim. Ayak kokusu çok can sıkıcı ve utandırıcı bir problemdir. Her bir ayakta ter bezleri vardır. Bu ter bezleri günde yaklaşık yarım litre ter üretir. Aşırı terleme sonucu ayakta çok itici bir koku oluşur. Ayak tabanında üreyen ve çoğalan bakteriler kokulu bir gaz üretirler. Bu bakteriler rutubetli ortamlarda çok çabuk çoğalmaktadırlar. Ayakkabıların çorapsız giyilmesi ayaktaki bu nemin artmasına neden olur. Bakteriler ölü hücreler ve derideki yağlarla beslenir. Bireylerin ayaklarının kokma derecesi kişiden kişiye farklılık gösterir. Bunun nedeni her insanın ayağının terleme derecesinin farklı olmasıdır.

Ayak kokusu Nasıl Önlenir?

Ayak kokusunu gidermek için ilk olarak ayakta oluşan ter miktarını en aza indirmek önemlidir. Terlemeler genelde sıcağın etkisiyle yaz aylarında görülmektedir. Ayak kokusunu önlemek için öncelikle sıkı ve kapalı ayakkabılardan uzak durmaya çalışın. Ayağınızın uzun süre ayakkabı içinde havasız kalmasını engellemek çok önemlidir. Ayaklarınıza sık sık krem sürün ve böylece kokuyu en aza indirebilirsiniz.

Ayak Kokusunu Giderici Faktörler Nelerdir?

Ayak kokusunu kalıcı olarak önlemek mümkün olamayabilir fakat bu kokuyu en aza indirmek mümkün olmaktadır. Giydiğiniz çorapları günlük olarak değiştirmeye özen gösterin. Ayakkabı içine bir gece önceden naftalin koymak da kokunun giderilmesi için faydalı olabilmektedir. Duş aldıktan sonra ayaklar iyice kurulanmalı ve nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü nem bakterilerin çoğalmasına ortam hazırlamaktadır.