Country tarz tasarımlar, dünyada iç tasarımda kullanılan en popüler stillerden biri haline geldiği bir gerçek. Bu kadar gözde olan bir tarzı incelememek hata olur diye düşünerek Country’i mercek altına aldık.

Fransa’nın güneyindeki köylerde ortaya çıkan bu tarzın kelime anlamı, ‘kır evi’dir. Doğal olarak gösterişsiz, samimi, sade, zahmetsiz, doğadan esinlenilmiş, eskitmelerin kullanıldığı niteliklerde karşımıza çıkar.

Bu tarz tasarım planlarında en önemli detay renklerdir. Genel olarak kullanılan renkler beyaz, ahşap tonları ve sarıdır. Zaman zaman açık yeşil, toz pembe, kırmızı ve çok açık mavilerin kullanıldığı tasarımlarla da karşılaşılabilir. Mobilya malzemesini seçerken parlaklık oranı düşük ve doğal görünümlü olanların tercih edilmesi gerekir.

Ekoseler ve çiçek desenleri bu tarzın tamamlayıcılarıdır. Aksesuar olarak kullanılabilecek horozlar, kuşlar bir başka dikkat çeken detaydır. Bu tarza sahip kavanozlar, tabelalar mutfaklarda country tarzı hissettirecek önemli aksesuarlardır. Mutfağınızın birkaç yerinde çiçekler kullanmayı da ihmal etmemenizi öneririz.

Mutfağında samimi bir hava yaratmak isteyenlerin mutlaka gözden geçirmesi gereken bir tarz olan bu mutfaklarla ilgili, sizlere esin kaynağı olabilecek tasarımları gözden geçirelim.