Diyet listesi hazırlamanın ilk adımı, kilo vermeye karar vermektir. Fazla kilolarınızdan kurtulmaya karar vermişseniz, ikinci aşama olan diyet programına geçebilirsiniz.

Diyet Listesi Hazırlama

Kolay diyet listesi hazırlama, aslında göründüğünden daha zordur. Diyet listesi zayıflama için oldukça önemli bir kriterdir. Fakat birçok kişi, kulaktan dolma bilgilerle kendi listelerini oluşturmaya kalkmakta ve sonu da maalesef hüsran olmaktadır.

Suyu eksik etmeyin

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için, hayatınızdan suyu eksik etmeyin. Ortalama günde 2 lt. su içmeniz, hem cildinizi güzelleştirecek, hem vücudunuzdan toksinlerin kolaylıkla atılmasını sağlayacak hemde tokluk hissi vererek daha az yemek yemenizi sağlayacaktır.

Uzmanlar, en uygun tüketim şeklinin Sık ve az yemek olduğunu söylemektedirler. Günlük 3 öğün yemek yeme alışkanlığından sıyrılıp, öğün sayısını 7 ye çıkarmak, ara öğünlerde meyve yada yoğurt tüketmek, zayıflamak için oldukça etkili yöntemlerden biridir.

Uzmanlardan yardım alın

Kendi başınıza diyet listesi hazırlamak, çoğu zaman faydadan çok zarar getirir. Çünkü herkesin farklı bir metabolizması ve farklı bir bünyesi vardır. Birinin karın bölgesinde fazlalıkları varken, bir başkasının kalça bölgesinde fazlalıkları olabilir ve aynı diyet programını uygulamak, iki kişide aynı etkiyi yaratmayabilir. Bu yüzden diyete başlamadan önce bir uzmanla görüşüp, vücut kitle endeksinin hesaplanması ve fazlalıkların olduğu bölgelerin belirlenerek buna uygun bir diyet listesi belirlenmesi gerekmektedir.

Ara öğünleri atlamayın ve porsiyonları küçük tutun

Öğün sayısını arttırmanın öneminden bahsetmiştik. Özellikle ara öğünler çok önemlidir. Çünkü ara öğünleri atlamanız, ana öğünlerde daha fazla yemek tüketmenize neden olacaktır. Diyet programı listesi hazırlarken bunu mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Her ne kadar bir uzman kontrolünde diyete başlamanız çok önemliyse de, genel bir bilgi olması açısından, diyet listesi hazırlarken yararlanabileceğiniz birkaç besin türünü sizlere önermek istiyoruz.

Kahvaltıda tüketebileceğiniz yiyecekler : Tam tahıl ekmeği ve light kaşar peyniri ile hazırlanmış tost, yarım simit, yağsız beyaz peynir, yeşil biber, 1 dilim kızarmış ekmek, 1 yumurta ile yapılmış omlet, 5 adet yeşil zeytin, maydanoz, roka
İçecek olarak : ıhlamur, kuşburnu, 1 bardak süt, 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu, 1 bardak şekersiz açık çay

Ara öğünlerde tüketebileceğiniz yiyecekler : 1 adet elma, 10 adet fındık, 1 adet muz, 1 adet armut, 3 adet ceviz, 2 adet mandalina, 1 adet nar, yoğurt, 1 adet portakal, 2 adet kuru incir

Öğle ve akşam yemeklerinde tüketebileceğiniz yiyecekler : Izgara balık, salata, haşlanmış sebze yemeği, 1 kase yoğurt, küçük boy fırın patates, zeytinyağlı bezelye, ton balıklı salata, 2 dilim esmer ekmek, ızgara biftek, mevsim salatası, kuru fasülye, az bulgur pilavı, cacık, salata çorba, ızgara köfte

Sizler bu yiyeceklerden üçlü kombinasyonlar yaparak tüketebilirsiniz. Fakat tekrar söylemekte fayda var. Hazırlayacağınız hızlı diyet listesinden maksimum fayda görmek istiyorsanız, mutlaka bir uzman kontrolünde çalışmanız gerekiyor.