Kontrollü gebelik isteyen birçok bayan hamile kalma ihtimaline karşı doğum kontrol hapı gibi yöntemlerle korunmaktadır. Fakat doğum kontrol hapları ve diğer doğum kontrol yöntemleri hiçbir zaman %100 korunma sunmaz. Bu hapları kullanmasına rağmen hamile kalan birçok kadın vardır.

Doğum Kontrol Hapları Hakkında

Doğum kontrol haplarının düzenli kullanılması önemlidir. Her gün aynı saatte alınmaya özen gösterilmelidir. Doğum kontrol hapını kullanırken arada 12 saatten fazla fark olması, doğum kontrol hapının etkisini azaltır hatta hap koruyuculuğunu yitirebilir. Böyle bir durumda hamile kalma riski vardır. 21 günlük doğum kontrol hapı kullanıyorsanız düzenli kullanıp adet döneminden sonra yedi gün ara verilerek hapa devam edilmelidir. Doğum kontrol hapı kullanıldığında hamilelik riski düşüktür. Fakat bu riski sizin hapı düzenli kullanıp kullanmamanıza bağlıdır. hamilelik-ve-doğumBu nedenle doğum kontrol hapı yöntemi ile korunuyorsanız çok dikkatli ve titiz davranmalısınız. Hap kullanırken adet gecikmesi görülebilir, bu hamilelik işareti olmasa da eğer adet gecikmesinden dolayı gebelikten şüphe ediyorsanız hemen doktora başvurmalısınız.

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Hamile Kalmak

Doğum kontrol hapı kullanmanıza rağmen hamile kalma ihtimaliniz vardır. Hapı kullanmayı unutmak gibi durumlar hamile kalmanıza neden olabilir. Doğum kontrol haplarını düzenli kullanmalısınız. Bir gün sabah ertesi gün akşam gibi farklı saatlerde doğum kontrol hapı içmek, hapın etkisini azaltarak hamilelik riskini yükseltmektedir. Doğum kontrol hapı kullanırken başka bir ilaç kullanımı durumunda etkileşim oluşarak ilacın etkisini azaltabilir.