Doğum; minimum 28. haftaya ulaşmış olan fetusun rahim dışına çıkma eylemi göstermesi ile başlangıç gösterir. Normal ve sezaryen olmak üzere doğum işlemi iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Geçmiş dönemlerde yalnızca normal doğumun tehlike arz ettiği durumlarda başvurulan cerrahi bir yöntem olan sezaryen; bu hemen hemen her doğum için tercih edilebilen bir alternatiftir.

Doğum Nasıl Yapılır

Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Normal doğum; gebeliğin 38 ila 42. haftaları içerisinde kendiliğinden gelişen rahim bölgesindeki kasılmalar ile baş bölgesi ile vajina yolundan dışarı çıkmasıdır. Fetusun doğumunun ardından geçen 30 dakikanın sonunda plasenta kalıntılıları rahim bölgesinde dışarı atılır. Bu tıpkı ikinci bir doğum işlemi gibidir. Fakat bu evrede sancı ve benzer kramplar gözlenmez. Doğum sırasında anne tarafından kaybedilen kan miktarı ise yaklaşık 300 ml. civarındadır.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı tercihler ya da vajinal doğumun gerçekleştirilmesinin risk taşıdığı durumlarda; karın bölgesine uygulanan cerrahi bir kesik aracılığı ile fetusun doğumunun gerçekleştirildiği doğum faaliyeti sezaryen doğum olarak adlandırılır. Uygulanımı sırasında yoğun anestezi kullanılır ve işlem süresi ortalama olarak 1 saat kadar sürmektedir.