Gözlere İyi Gelen Yiyecekler

Vücudumuzun diğer organları gibi gözlerimizin de sağlıklı olması için gerekli besinleri tüketmemiz gereklidir. Yaş ilerledikçe gözlerimiz tam anlamıyla görmemeye başlar ama gözlere iyi gelen besinlerle gözlerin görmemeye başlaması biraz daha ertelenebilir. Bu vitaminler A vitamini, C vitamini ve E vitamini gözlerimiz için uzmanlar tarafından tavsiye edilen vitaminler arasında yer almaktadır.

Gözlere İyi Gelen Besinler?

A vitamini: Havuç ve havuç suyu, kabak, tatlı patates, kavun, limon, lahana, ıspanak gibi sebzeler gözlerimiz güçlendirmeye yardımcı olan besinlerdir. Bürüksel lahanası da gözlere iyi gelir.

C vitamini: Turunçgiller ve suları, kiraz, ahududu, çilek, yaban mersini de gözlerimiz için güçlendirici besinler arasında yer alır. Yeşil ve kırmızıbiber gözlerimizi güçlendirir.
E vitamini: Buğday, badem ve badem ezmesi, fıstık gibi besinlerde gözlerimizi güçlendirmeyi katkıda bulunur. E vitamini gözlerimiz için önemlidir.

Çinko ve Selenyum kaynakları: Çinko vücuda gerekli olan A vitaminini düzenleyerek gözleri güçlendirir. Kabak çekirdeği gözlerimize iyi gelir. Fıstık, leblebi, mayalı gıdalar ürünleri çinko bakımında gözümüze iyi gelen gıdalar arasındadır.

Dohosaheksaenoik Asit kaynakları: Retina ve gözün dış segmentleri için önemli bir yer tutan yağ asidi olan Dohosaheksaenoik asit göz sağlığını korumak için düzenli olarak vücuda alınmalıdır. Somon yemek gözlerimize iyi gelir. Kabuklu deniz canlıları ve midye Dohosaheksaenoik asit açısında kolaylıkla temin edebileceğimiz deniz canlılarındandır. Doktorunuza başvurarak balık yağı da tüketebilirsiniz.