Hamilelik nasıl anlaşılır ?

Kadınların, hamile kalmaya karar verdikleri andan itibaren en fazla merak ettiği soru : “ Acaba hamile miyim ? “ sorusudur. Bu soruya cevap bulmanın birçok yöntemi vardır. İşte bunlardan bazıları..

Hamilelik nasıl anlaşılır

Hamilelik belirtileri nelerdir ?

Hamilelik ( gebelik ) belirtileri, kadınları fizyolojik ve psikolojik yönden etkilen durumlardır. Bu belirtilerden en başlıcaları şunlardır :

1- Adet döneminin gecikmesi
2- Adet döneminde, her zamankinden farklı belirtilerin olması
3- Memelerin hassaslaşması, dolgunlaşması, meme ucunun koyulaşması ve karıncalanması
4- Mide bulantısı ve istifra etme
5- Yorgunluk ve sürekli uyku hali
6- Baş dönmesi
7- Vajinadan salgılanan sıvıların artması

Bu gibi belirtiler gözleniyorsa, yüksek ihtimalle hamilesiniz demektir. Ancak çok nadir de olsa, bu belirtiler farklı bir durumu gösterebilir. Bu yüzden kesin gebelik için test yaptırmanız gerekiyor.

 

Gebelik rahme yerleştiği andan itibaren vücutta HCG hormonu salgılanmaya başlar. Kanda ve idrarda da normal şartlarda bu hormon bulunur. Ancak oldukça az miktarda salgılanmaktadır. Eğer bu hormonun seviyesi arttıysa, kesin olarak gebesiniz demektir.

HCG hormonuyla birbirine çok benzeyen LH hormonunun karışmaması için, tahlil yapılırken kandaki ve idrardaki ß-HCG oranına bakılır.

 

İdrar testleri ile hamilelik 

Kanda bulunan ß-HCG, gebelik döneminde oldukça yüksek değerlere ulaşır. Bu durumda idrarla dışarı atılır. İdrar testlerinin mantığı, ß-HCG seviyesine göre ayarlanmasıdır.

Eczanelerden aldığınız gebelik testleri de, işte bu ß-HCG seviyesini ölçmektedir. Bu gebelik testlerini üreten firmalar yanılma payı olarak %1 deseler de, bu oran aslında çok fazla gerçeği yansıtmamaktadır. Eğer adetiniz 10 günden daha az bir süre gecikmişse, bu testlerdeki hata payı %50’lere çıkacaktır. Bu durumda var olan gebeliği yok, olmayan gebeliği varmış gibi gösterebilir.

Bu sebeple idrar testinin en sağlıklısı, laboratuar ortamında yapılmasıdır. Eğer adetiniz en az 5 gün geciktiyse, bir sağlık kuruluşunda idrar testi yaptırabilirsiniz.

 

Kan testi ile hamilelik 

Kan testi de, idrar testi gibi kandaki ß-HCG seviyesini ölçer. Fakat idrar testi için adet gecikmesi beklenirken, kan testi için adetin gecikmesini beklemeye gerek yoktur. Çünkü idrar testi kanda ß-HCG ‘nin varlığını yada yokluğunu gösterirken, kan testiyle ß-HCG ‘nin kandaki seviyesi ölçülebilir. Bu yüzden yanılma payı yoktur.

Ultrason testi ile hamilelik

Eğer adetiniz 7 gün geciktiyse, ultrason ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.