Kansızlık Tedavisinde Fayda Sağlayan Besinler

Kansızlık; vücutta mevcut olan alyuvarların sayısında meydana gelen azalma ve eritrositlerde mevcut olan hemoglabin miktarında gözlenen azalma kansızlık yani anemi olarak adlandırılır.

Belirtileri

Anemi hastalarının çoğu rahatsızlıklarının farkında değildir. Bu durum oluşum gösteren semptomların belirsizliğinden ileri gelmektedir. Hastaların belirtmekte oldukları şikâyetlerin başında güçsüzlük ve halsizlik gelmektedir. Ek olarak benizde solukluk ve pica gibi eğilimler gözlenebilir.

ANEMİ İÇİN FAYDALI OLAN BESİNLER

Kırmızı Et: Sığır Eti, Kuzu Eti & Ciğeri

Yaklaşık olarak 100 gram kuzu ciğeri tüketimi; günlük gereksinim gösterilen demir ihtiyacının yarısını, B12 ihtiyacının ise on iki katı fazlasını karşılamaya yeterlidir.
Yaklaşık olarak 100 gram kuzu eti tüketimi; günlük gereksinim gösterilen B12 ihtiyacının %39 oranında karşılayabilme potansiyeline sahiptir. Günlük demir gereksiniminin%9’u ise yine kuzu eti ile karşılanılabilir.
Yaklaşık olarak 100 gram sığır eti tüketimi; günlük gereksinim gösterilen demir ihtiyacının %11’ini karşılayabilmektedir. Ayrıca pek çok B grubu vitamini bakımından oldukça zengin bir kaynaktır.
Balık: Uskumru Balığı

Yaklaşık olarak 100 gram uskumru balığı tüketimi; günlük gereksinim gösterilen B12 ihtiyacının üç katını karşılayabilme potansiyeline sahip bir besindir.
Süt Ürünleri: Beyaz Peynir

Yaklaşık olarak 100 gram beyaz peynir tüketimi; günlük gereksinim gösterilen B12 ihtiyacını %28 oranında karşılamaktadır. Ek olarak demir gereksiniminin de %4 oranında karşılanmasını sağlar.

Yumurta

Günlük olarak 1 adet yumurta tüketimi; günlük gereksinim gösterilen B12 ihtiyacının %11, demir ihtiyacının ise %5 oranında karşılanımını sağlar.
Beyaz Et: Tavuk & Hindi

Yaklaşık olarak 100 gram tavuk eti tüketimi; günlük gereksinim gösterilen demir ve B12 ihtiyacını %6 oranında karşılayabilmektedir.
Yaklaşık olarak 100 gram hindi eti tüketimi; günlük gereksinim gösterilen demir ihtiyacının %3’ünü karşılayabilmektedir.
Sebze: Brokolİ & Ispanak

Yaklaşık olarak 100 gram brokoli tüketimi; günlük gereksinim gösterilen demir ihtiyacını % 4 oranında karşılamaktadır.
Yaklaşık olarak 100 gram çiğ ıspanak tüketimi günlük gereksinim gösterilen demir ihtiyacının %15 karşılayabilmek için yeterli gelecektir.

Meyve: Portakal & Muz

1 adet portakal tüketimi; günlük gereksinim gösterilen demir ihtiyacının % 11’ini karşılayabilmektedir.
1 adet muz tüketimi; günlük gereksinim gösterilen demir ihtiyacının %2’sini karşılayabilmektedir.