Meme Kanseri ile Mücadele Edin
Meme kanseri bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu kanser türünün meydana gelmesini sağlayan etmenler yaş, cinsiyet, genetik yatkınlık, hormonlar, doğum…

Meme kanseri bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu kanser türünün meydana gelmesini sağlayan etmenler yaş, cinsiyet, genetik yatkınlık, hormonlar, doğum kontrol hapları, çeşitli kimyasallar, doğum ve viral enfeksiyonlar olarak sıralanabilir.

Bazı durumlarda meme kanseri net belirtiler göstermeyebilir. Hastalığın belirgin göstergeleri olarak, meme dokusu içerisinde hissedilen ağrısız şişlikler, koltuk altında meydana gelen kitleler, meme dokusunda şişlik, çukurlaşma gibi gözle görülebilen değişimler, meme başında akıntı, meme dokusunda içe doğru çökme veya kabuklaşma karşımıza çıkmaktadır.

Dünyaca ünlü oyuncu Angelina Jolie, meme kanserine yakalanma riski nedeniyle bir memesini aldırmıştı. Ayrıca ülkemizde meme kanserine yakalanan ve bu hastalığı yenen ünlüler arasında, Nilüfer, Vahide Perçin, Deniz Uğur, Oya Başar, Serra Yılmaz gibi tanınmış simalar bulunuyor.

Teşhis yöntemleri arasında mamagrofi ve ultrasonografi en bilinen metotlardır ve hastalığın belirlenmesinde büyük ölçüde etkilidir. Hastalığın tedavisi için cerrahi operasyon, kemoterapi, ışın tedavisi ve hormon tedavisi uygulanabilir. Modern tıp yöntemlerine ek olarak kullanılan alternatif tıp araçları da meme kanseri ile mücadeleye yardımcı olabilir.

Bu kanser türü ile savaşmak için kullanılan en yaygın bitkisel reçete, meyan kökünün kaynatılıp içilmesidir. Beslenme açısından da hastalara greyfurt, kırmızı üzüm çekirdekleri, brüksel lahanası, karnıbahar, brokoli ve soya önerilmektedir. Karahindiba, ökseotu, pelinotu, yeşilçay, zencefil, zerdeçal, karabiber ve zeytin ağacı yaprakları da meme kanseri ile mücadele için bitkisel çözümlerdir.

Meme kanseri modern tıp ve bitkisel çözümleri bir araya getirerek tedavi edilebilecek bir rahatsızlıktır.