Uzun zamandır süre gelen makyaj trendlerinden, kontürlemenin pabucunu dama atan, yeni makyaj trendi strobing hakkında bugünkü yazımız.

Öncelikle strobing nedir? sorusunu cevaplayalım. Strobing, aydınlatıcı ürünler kullanılarak, yüzün yüksekte kalan, dolayısıyla ışığı yansıtan bölgelerini öne çıkararak , ışıltılı ve sağlıklı bir cilt görüntüsü elde etme tekniğidir.

Bu uygulama da kontürleme de olduğu gibi ağır bir makyaja ihtiyaç yoktur. Zaten amaç, az malzeme kullanarak cildi doğal, sağlıklı ve ışıltılı bir görüntüye kavuşturmaktır.

Kontürleme ile arasında ki en belirgin fark, kontürleme işleminde yüzünüzün öne çıkmasını veya geri planda olmasını istediğiniz bölgeleri mat yapılı koyu renk bronzer, koyu ve açık renklerde pudra veya aydınlatıcı kullanarak yüzü ideal oranlarda göstermek amaçtır. Strobing de ise, aydınlatıcı ile yüze doğal bir ışıltı katmak esastır. Gölgelendirme yapmaya gerek kalmaksızın, sadece ışık kullanılarak yüzün bazı bölgeleri yansıma ile öne çıkarılır.

strobing 1

Strobing tekniğinin uygulanma şekli ise aşağıdaki şekilde görülen bölgelere aydınlatıcı (highlighter) uygulanması gerekir. Yani; T bölgesi, elmacık kemiklerinin üzeri, kaş altları, çenenin ortası, dudağın üstündeki çukur bölge ve göz pınarları olarak sayabiliriz.

strobing uygulama bölgeleri

strobink bölgeler

 

Strobing uygulaması yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar ise, cilde hafif bir peeling yapılması ve sonrasında cildin iyice nemlendirilmesidir. Unutmayalım ki sağlıkla ışıldayan bir cilt elde etmek esas…