Yumurtalık Kistleri Neden Olur ?

Pek çok bayanda yoğun kaygıya neden olabilen yumurtalık kistleri sık görülebilen bir vakadır. Kliniğe başvuran hastalarda en çok kanser olma kaygısı, genç olan bayanlarda ise kısır olur muyum kaygısı bulunur. Esasında bu yaşanan kaygıların çoğu gereksizdir. Düzenli olarak jinekolog muayeneleri ile bu kistler takip edilir ve tedavi edilebilir. Tabi burada erken teşhis önemlidir.

Yumurtalık kistlerinin çoğu yumurtlama sisteminde oluşabilen bazı aksaklıkların neticesinde oluşmaktadır. İçi su dolu olan ve genellikle beş santimetreden küçük olan kesecikler olarak ifade edilebilir. Karın ağrısı, adet düzensizliği gibi nedenlerle hekime başvurulduğunda uygulanacak ultrason incelemesi neticesinde kist mevcut ise ve bu kist beş santimetreden ufak ise hekim düzenli aralıklarla hastayı izlemek isteyebilir. Böyle bir durumda kontrolleri aksatmamalı düzenli olarak takibi yapılmalıdır.

Eğer gerekli görürse doğum kontrol ilacı da önerebilir. Bu kistler çoğunlukla takip süresinin bitiminde kendiliğinden kaybolabilir. Eğer kistler bu zaman zarfında tam tersi bir şekilde devam edip geliştiyse ve güçlü bir ağrıya neden olduysa o zaman bir operasyona gerek duyulabilir. Bir başka kist çeşidi de ultrason incelemesi esnasında kistin içinde bulunabilen ekli alanların varlığıdır. Solid alanlar denilen bu alanların görülmesi durumunda hekim hiç vakit kaybetmeden ameliyat tavsiye edebilir. Çünkü yumurtalıkları sararsa bazen birini veya daha ilerlediği durumlarda 2 yumurtalığı da kaybetme gibi bir riskle karşı karşıya kalabilirsiniz.