Yüz kontürleme nedir, nasıl yapılır?

 

Kusursuz bir makyajı oluşturan en önemli detay, insanların farklı yüz tiplerine uygun olarak yapılan ve belirli bölgeleri ortaya çıkarıp belirli bölgeleri geri plana atan makyaja kontürlü makyaj denir.

Kontür, yüzümüzde istemediğimiz bölgelerin görünmesini asgari düzeye çekme işlemine denir. Yüzümüzde bulunan bir sarkık yada şişlik var ise bunu gölgeler ile kontürleyebilirsiniz.

Bu sayede kusursuz bir yüze sahip olma şansınız var. Tabi estetik ve buna benzer işlemlere girmeden.

 

Öncelikle yüz tipinin belirlenmesi gerekiyor. Bu süreç belli olduktan sonra : Yüzün fotoğrafının çekilir. Sonrasında çene ucuna, çene çıkıntılarına, şakaklara ve alın bölgesine birer nokta koyulur. Bu noktalar birbirine bağlanır, birleştirilir ve yüz hatları ortaya çıkartılır. Yüzünüzün şeklinin ortaya çıkması, ki bunlar arasında oval, kare, uzun, ters, üçgen, yuvarlak, kalp elmas şeklinde farklı yüz hatları mevcuttur. Bunlara bakarak yüz tipinizin hangisi olduğunu belirleyebilirsiniz.

 

yüz tipleri

 

En ideali oval olan yüzlerdir. Kontürün amacı oval bir yüz eldek etmektir. Yüzünüzde doğal bir ovallik varsa mükemmel.

Yuvarlak yüzlere, yan kısımlara dikey olarak yapılan kontür uygulanır.

Köşeli ve kare yüzlere yapılacak işlemler şunlardır. Bronzer sürerek köşede kalan alın ve çene kısımlarını arka planda tutmak gerekir.

Üçgen yüze alın kenarına kontürleme yapmak yeterli oalcaktır.

Ter kontürde elmacık kemiğinden başlayarak çene altına kadar yapılır.

Uzun yüzler için hafif bir dokunuş ile alından saç diplerine kadar kontürleme yapılır.

Oval yüz en ideali olarak kabul edilir. Oval yüzlerde kontürlemeye gerek kalmadan sadece biraz parlaklık verilerek güzel bir yüze sahip olmak mümkündür.