Modanın kalbi Newyork, Paris ve Milano’da bir ay süreyle düzenlenen defilelerde, 2015-2016 Sonbahar/Kış aylarında neler trend olacak, neler giyip neler takacağız, hangi makyajları uygulayacağız vb. birçok soru cevabını buldu.

Giysiler, her zaman modanın odak noktası olacaktır ancak; bu yazımız, bazen kıyafetlerin dahi önüne geçebilecek nitelikte olan ‘ayakkabılar’ hakkında olacak. Şüphesiz ki; ayakkabılar giysileri taçlandıran detayların başında gelir.

2015-2016 Sonbahar/Kış ayakkabı trendlerini, en çok talep göreceklerini düşündüğümüz modellerle, birkaç başlık altında gruplandıracağız.

1- Klasik Ayakkabılar: Her sezon vazgeçilmezler arasında yerini almayı başaran ve belki de daha yıllarca kullanılabilecek, kısaca zamansız olarak adlandırılan modeller bunlar. Bu sezon, vitrinlerde ince uzun topukların yanında kısa veya kalın topukları da fazlaca göreceğiz. Beyaz, pembe, mercan, gri, siyah gibi renkler; boncuk, kürk, süet vb. süslemelerle renklenerek bambaşka bir havaya girecek.

2- Ankle Botlar: Patik şeklinde ayağı saran ve bilekte biten modellerden oluşan bu grup, ince ve uzun bacaklı kadınlar için daha ideal görünüyor. Son derece iddialı bu botları sivri veya kare burunlu, dansçı ayakkabılarını andıran bilekten fırfırlı, kadife, deri, taşlı, zımbalı, rugan birçok silüette görmek mümkün. Mutlaka incelenmesi gereken modeller…

3- Bilekten Bağlı Modeller: Bilekten bağlı ayakkabıların çekiciliğini kim inkar edebilir ki? Bu modeller, hangi forma girerlerse girsinler, ilgi odağı olmaları zor olmayan nadir modellerdendir. Bu sezon bu ayakkabıları mor, fuşya, altın rengi, siyah birçok farklı renkte görmek mümkün.

4- Diz Üstü Çizmeler: Diz üstü çizme deyince akıllara siyah veya taba gibi klasik renkler gelmesin. Onlar da var tabi ki ama sadece aralara serpiştirilmişler. 2015-2016 Sonbahar/Kış ayakkabı trendleri arasında en göz alıcı modeller arasında başı çeken grup diyebiliriz. Bacakları tayt gibi saran bu modellerin her biri farklı renk ve desenlere sahip. Pudra pembesi, yeşil, mavi, gri, kahverengi ve birçok farklı deseni barındıran bu modellerin biraz cesur kadınlar tarafından tercih edileceği de bir gerçek.

5- Kadife Ayakkabılar: Moda haftası boyunca podyumlardan inmeyen kadifeler, ayakkabı koleksiyonlarında da kendisine yer ayırdı. Topuklularda, loaferlarda, çizmelerde… Kısaca her modelde kadifeye rastlamak mümkün.

6- Loafer (Makosen) Ayakkabılar: Düz, rahat ve sonbahar kış için son derece ideal bu ayakkabılar son yılların gözde modellerinden. Maskülen havalarıyla, erkeksi giyim tarzının tamamlayıcıları olduğu da bir gerçek.