Adet kanaması nedir ?

Birçok kadının merak ettiği sorulardan biri de, adet döneminde hamile kalınır mı ? sorusudur. Bu sorunun cevabını konumuzda bulabilirsiniz.

Adet kanaması, kadınların rahmi içerisinde bulunan bir dokunun kanamayla dışarı atılmasıdır. Bu dışarı atılan doku, gebelik esnasında bebeğin beslenmesini sağlayan kısımdır.

Eğer hamilelik oluşmazsa, bir sonraki ay kadının yumurtlayabilmesi için sürekli yenilenir. Yenilenmesi de, bu dokunun kanamayla dışarı atılmasına bağlıdır.

Adet döneminde cinsel ilişki kurulur mu ?

Adet döneminde, ilişkiye girilirken prezervatif kullanılırsa, bunun sağlık açısından herhangi bir sakıncası yoktur. Bu tamamiyle psikolojik, ahlaki, dini konularla ilgilidir. Bu konularda çiftler açısından sıkıntı yoksa, ilişkiye girilebilir. Eğer korunmasız cinsel ilişkiye girilirse, kadın yada erkeğin mikrop kapma ihtimali bulunmaktadır.

Adet döneminde, çok küçük de olsa kadının hamile kalma ihtimali vardır. Çiftlerin ilişki esnasında bunu ihmal etmemeleri gerekir.

Adet Döneminde cinsel ilişki

Kadınların birçoğu, adet döneminde kendilerini çok itici bulurlar. Bu sebeple partnerinin kendisini beğenmeyeceğini düşünürler. Bu yüzden cinsel ilişki kurmaktan kaçınırlar. Fakat bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Çünkü bazı erkekler, partnerini adet döneminde arzulayabilirler, cinsel ilişki kurmak isteyebilirler. Bu yüzden kadınlar, partnerinin düşüncelerini mutlaka değerlendirmelidirler.

Kadınlarda adet sendromu

Adet dönemi için bilinen yanlışlar

Adet dönemi hakkında, halk arasında birçok yanlış bilgi mevcuttur. Bunlardan bazıları ; Adet döneminde vücuttan kirli kanın atıldığı, bu kan vücuttan atılmazsa kadını zehirleyebileceği, bu kanın pis olduğu ve bu dönemde ilişki kurulursa kısır kalınacağı gibi birçok yanlış bilgi vardır. Bu söylenilenlerin hiçbirinin tıbbi açıdan bir geçerliliği yoktur.