Her yerde rastlanan  ‘3 günde 3’ ‘7 günde 5’ vb. kilo verdirdiğini vaat eden, mucizevi diyetler, hem kısa sürede verilen kiloları, hatta fazlasını, aldırır, hem de sağlığımıza kısa ve uzun vadede zararlar verir.  Biz kadınların, sürekli yaptığı diyet hatalarından biri ve en önemlisi, aç kalarak kilo vermek ve diyeti bırakır bırakmaz verilen kiloları kolayca geri almaktır. Aslında yeme alışkanlıklarımızda ve hayatımızda yapacağımız küçük değişikliklerle, ne kadar kolay kilo verebileceğimizi gördüğünüzde daha önce ne kadar yanlış yöntemler denediğinizi fark edeceksiniz.

Şimdi sizlerle, diyet yapmadan, kendinizi zorlamadan, hayatınızda yapacağınız basit değişikliklerle kilo vermenin 10 yolunu paylaşacağız.

 

 

  1. Günde mutlaka 2,5 – 3 litre su tüketin. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız suyunuza limon sıkarak onu tatlandırabilirsiniz. Hem limonlu su içmek kilo vermenizde daha da fazla destek olacaktır.
  2. Uyuyun. Günde 7,5 – 8 saat uyumanız gerekir. Eğer yeterli miktarda uyumazsanız iştahınız artacak, metabolizmanız zayıflayacak ve vücudunuz yağ depolayacaktır.
  3. Kola, meyve suyu, aroma katılmış sodalar ve ambalaja girmiş her çeşit şekerli içecekten uzak durun. Bu içecekler hem kan şekerinizi aniden yükselterek kısa sürede acıkmanıza hem de uzun vadede kilo almanıza sebep olur.
  4. Her gün 40 – 45 dakikayı dolduracak şekilde yürüyüş yapın. Bu sabah ve akşam 20’şer dakika şeklinde olabilir. Yürüyüş yapmak bedeninize ve ruhunuza sağlık katacak ve kilo vermenizi sağlayacak.
  5. Yemek yediğiniz tabağı daha küçük boy bir tabakla değiştirin. Böylece Tabağınıza daha az yemek koymuş olacaksınız ve yediklerinizin miktarı düşecek.
  6. Yavaş yavaş ve çok çiğneyerek yiyin. Tokluk hissi yemeğe başladıktan 20 dakika sonra ortaya çıkar. Yemeğinizi bu 20 dakikaya yayarak yiyin.
  7. Yemek yemeyi veya atıştırmayı yatağa girmeden 3 saat önce bitirin. Bu daha rahat uyumanızı da sağlayacaktır.
  8. Tost yemek istediğiniz zaman beyaz ekmek yerine dilimli çavdar veya tam buğday ekmeği kullanın. Bu ekmekler sizi daha tok tutacak.
  9. Asansöre binmek yerine merdivenleri kullanın.
  10. Her gün çorba için. Yalnız hazır çorba değil, ev yapımı unsuz çorba olmalı. Çorba içmek size tokluk hissi verecek ve iştahınızı kontrol altına alarak kilo vermenize yardımcı olacak.