Kanser Hastalığından Nasıl Korunabiliriz?

Kanser, organizmada oluşan ve kontrolsüz olarak büyüyen hücrelerin kötü huylu tümürlere denir. Kanser çoğunlukla kontrolden çıkan hücrelerin devamlı olarak çoğalmasıdır. Kanser, kötü huylu tümörlerdir. İyi huylu tümürlerden farklı olarak diğer dokulara yayılma ve sızma özellikleri görülür.

Kanser Nasıl oluşur ?

Hücrelerin doğup gelişerek ölmeleri genetik bir kontrol altındadır. Bu kontrolün kalkması ve dengenin bozulması sonucu çok fazla sayıda meydana gelmeleri ya da meydana gelen hücrelerin ölmemeleri halinde çoğalan hücrelerin oluşturdukları tümör dokusu meydana gelir. Bu olayların gelişmesindeki nedenlerde kanser yapıcı yani kanserojen madde bulunur.
Kansere Neden Olan Şeyler

Kansere neden olan şeylerden biri olan sigara içmek kadar pasif içicilikte bir o kadar zararlıdır. Bunun yanında; radyoizotoplar, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma ve çeşitli metaller kansere neden olmaktadır.

Kanserin Belirtileri

Göğüste oluşan ağrı, ses kısılması, nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum, egzersiz kısıtlanması, yutkunmada gerçekleşen güçlük, kanlı balgam, omuz ve kol ağrısı, kemik ağrısı, kansızlık ve kilo kaybı kanser belirtilerindendir.

Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Tüm sebze çeşitlerinden tüketmeye çalışın. Bazı günlerde et çeşitleri yerine kurubaklagiller tüketin
Günlük her öğün sebze ve meyve tüketmeye özen gösterin.
Günlük olarak yüksek posalı olan kurubaklagiller, tam tahıllı ekmeler ve tahıllar tüketin.
Gıdaları sağlıklı yöntemlerle saklayın ve az yağlı pişirme yöntemlerini kullanın.
Kilonuzu ideal seviyede tutmaya özen gösterin. Fiziksel açıdan aktif halde bulunun ve alkol ve sigaradan olabildiğince uzak durun.
Marketten alınan ürünlerin sağlıklı olup olmadıklarına dikkat edin.
Radyasyonlu ortamlardan uzak durmaya çalışın ve uzun süre bilgisayar ve benzeri şeylerin başında kalmamaya dikkat edin.