Kilo vermede öncelikli olanın, yediğimiz yiyeceklerin miktarını azaltmak olduğu bir gerçek. Ancak, kilo verme sürecini sağlıklı bir düzende yürütmenin önemi de tartışılmaz. Bu sürecin, hem sağlığı bozmayan hem de kilo vermeyi hızlandıran yiyecekleri tüketilerek düzenlenmesi gerekiyor.

Eğer, yiyeceklerle, zayıfla sürecinizi hızlandırmak istiyorsanız, aşağıda listelediğimiz besinleri mutlaka diyetinize dahil etmelisiniz.

1- Salatalık
Bir adet salatalıktaki su oranının yüzde 90’ı sudur ve çok düşük kalori oranına sahiptir. Vücudunuzdaki su kaybını salatalık yiyerek doldurabilirsiniz. Aynı zamanda içeriğindeki A, B ve C vitaminlerinden dolayı vücudunuza zindelik verir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Magnezyum, potasyum ve silikon içerdiği için cildinize de dost bir sebzedir. Ara öğünlerde veya açlık hissettiğiniz herhangi bir saatte 1-2 adet salatalık size tokluk hissi verecek ve açlığınızı yatıştıracaktır. Tuzsuz yenmesi gerektiğini de hatırlatmakta fayda var tabi.

2- Çilek
Tatlı krizlerinizi yatıştıracak en değerli meyvelerden biri çilektir. Açlık hissinizi bastırır. Zengin C vitamini içeriği sayesinde kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlar. Çilek aynı zamanda güçlü bir antioksidandır; vücut direncini önemli ölçüde arttırır.

3- Yumurta
Diyetlerin olmazsa olmaz besinlerinden biri de yumurtadır. Araştırmalar sonucunda, en kaliteli proteinin yumurtada olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca içeriğindeki A, E, D, B vitaminleri vücudun ihtiyacı olan vitaminler arasındadır. Barındırdığı bu vitaminlerin yanı sıra sizi uzun süre tok tutacak olan yumurtayı, özellikle sabahları tüketmeniz daha kolay doymanızı sağlayacaktır.

4- Taze Fındık
Günde tüketeceğiniz bir avuç taze fındık hem size enerji verecek hem de kavrulmuş fındığa göre daha az kalori almış olacaksınız. Diyet yaparken vücudunuzun halsiz düşmemesi diyetinizin devamlılığı için çok önemlidir. Bunu da size enerji verecek besinlerle sağlayabilirsiniz. Kan şekerini de dengeleyen fındık, içeriğindeki lif oranı sayesinde mide ve bağırsak faaliyetlerini düzenler.

5- Yoğurt
Bilindiği üzere, yoğurt kalsiyum deposudur. Uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, diyet sürecinde atıştırmalık olarak yoğurt tüketenler, atıştırmalık yemeyenlere oranla yüzde 22 daha fazla kilo veriyor. Yoğurt, aynı zamanda bel bölgesi yağlarını eritmede önemli bir etkiye sahiptir.

6- Beyaz Et
Yağsız pişirilmiş tavuk, hindi veya balık eti sizi uzun süre tok tutacak yiyecekler arasındadır. Bu yiyecekleri seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise taze ve organik olmalarıdır. Bu sayede yeterli düzeyde vitamin ve mineral de alınmış olunur.