Kadınlar beli bir yaştan sonra menopoza girerler. Menopoz dönemi, bayanlar için zorlayıcı belirtilerle başlayan ve devam eden bir dönemdir. Kadınlardaki doğurganlık bu dönem ile sona erer.

Hem fiziksel hem de ruhsal olarak kadınlarda bu dönem değişiklikler görülür. 45 ile 55 yaş arasında başlayan bir dönemdir. İyi beslenme ve sağlıklı bir yaşam ile bu dönem uzatılabilir. Kadınlarda bulunan yumurta sayısı sabittir ve zamanla almaya başlar. Bu yumurta sayısı tamamen bittiğinde kadınlardaki doğurganlık da sona erer. Bu döneme menopoz dönemi denir.

Menopoz döneminde adet kanaması kesilmeye başlar. Ara ara sıcak basmaları ve terlemeler olabilir. Çarpıntı olması da bu dönemin belirtilerindendir. Uykusuzluk, sinirlilik de bu dönemde görülür. Bu dönemlerde bayanlar durduk yere ağlama nöbetleri de geçirebilir. Depresyon ve unutkanlık olması da kaçınılmazdır. Konsantrasyon güçlüğü de görülür.

Saç dökülmesi ve cilt kuruluğu da kadınları bu dönemde rahatsız eden belirtilerdendir. Bu dönemde kadınlar daha hızlı kilo alabilirler. Vajinal kuruluk nedeni ile ağrılı cinsel ilişkilerde görülebilir. Bu dönemde bu nedenle cinselliğe olan eğilimde azabilir.

Bu dönemde hiç çocuğu olmayan çocuklar için oldukça zor geçen bir dönemdir. Artık çocuk yapmak gibi bir durum söz konusu olamaz. Bu dönemde görülen etkilerin azalması için doktor kontrolünde olunabilir. Daha sağlıklı ve düzenli beslenme ile bu dönem daha hafif bir şekilde atlatılabilir.