Minimalist dekorasyonda esas olan rahatlık, kullanışlılık ve estetik görüntüdür. Dışarıdan bakıldığında bu tarz bir ev dekore etmek kolay görünsede, minimal bir tema ile fonksiyonel bir tasarım yapmak zor bir iştir. Çünkü bu tarz bir dekorasyonda kısıtlama ve disiplin gerekir. Evlerin, çok sayıda eşya barındırmabilme ve yeni eşyalar eklenme potansiyelleri düşünüldüğünde bunun neden zor bir tasarım şekli olduğu daha iyi anlaşılabilir. Minimalist dekorasyonda az eşya kullanımı söz konusudur. Az eşyayla şık, modern ve estetik bir görüntü elde edilmelidir.

Minimal oturma odalarının kareler, kutular ve basit çizgilerden oluşması gerekmez. Geometrik desenlerle odalara hareket katılabilir ve bu geometrik çizgilerle oluşturulan kontrast, karizmatik bir tasarım yaratmada kolaylık sağlayabilir. Genellikle düz pastel renklerden oluşan koltuk döşemeleri ve üniteleri geri planda bırakan aydınlatmalar, şömine ve sehpalar harika odak noktaları oluşturabilir.

Minimal bir tasarımda alan bütünlüğü oluşturmak, düzenli bir ortam ve hafiflik duygusu yaratmak için dekor öğelerinin etrafında orantılı olarak açık alan bırakmak gerekir. Bunun yanında akrilik ve cam masalar, aksesuarlar, raflar bu ortamı meydana getirmekte çok yardımcı olacaktır.