Moda sözcüğü pek çoğumuzun aklına “ kişinin kendine yakışmakta olan giysi ve kıyafetleri giymesi” tanımını sunuyor. Fakat belki de durum bu kadar basitçe kestirilip atılmamalıdır. Zira mevzu yakışmak / yakışmamak olduğunda görecelilik kavramı da oluşum göstermektedir. Matematikten aşina olacağımız, tekrar etmekte olan ve süreklilik gösteren olarak tanımlanan “mod” kelimesinden oluşagelmekte olan moda kavramında da bir oluşumsal akımın veya trendin tekrarlanarak süreklilik göstermesi amacı güdülür. Bu amaç ise herkesin kendisine ait olabilecek bir stilinin olma tezini kolaylıkla çürütür. Çünkü giyiminizde belirlenen akımların çizgilerin dışında hareket ederseniz mod etmekten ve dolayısıyla modanın sınırlarından çıkmış olursunuz.

Tarz Nedir?

Tarz kelimesi genel anlamsallığında aslında kişiselliğe özgü niteliği taşımakta olsa da, moda alanında tanımlanımı bir miktar deformeye uğramış durumda addedilebilir. Zira moda alanında da meydana getirilen tarz kişiye özgü ve kendine has etkiler barındırmalı. Fakat günümüzde oluşturulan tarz algısı; birkaç basmakalıp altında gelişim göstermektedir. Ve amaç tamamen yörüngesinden uzaklaşıp karşı tarafların beğenime uygunluk haline gelmiştir. Dolayısıyla oluşumu meydana getirilen tarz; karakter etkileri barındırmak yerine çevresel etkenler doğrultusunda gelişim gösteren özgünlüğü yetersiz bir akım olarak doğar

Modayı Kendiniz Tanımlayın!

Akım gösteren zaman ve gelişimsel açıdan ilerleme kaydeden teknolojiler hayatın pek çok dalında kişiselliğe özgürlük temasıyla yansıma göstermiştir. Önceleri sınırları kalın çizgilerle çizili olan çoğu algı şimdileri özgünlük vurgusunu ön plana getirmektedir. Elbette ki bu serbestlik moda alanında da kendisine yer edinmiştir. Artım gösteren alternatifleri değerlendirin ve hayatı bir mod akışında yaşamaktan sıyrılın. Hem kendi hayatınızı hem de kendi modanızı özgün renk ve beğenileriniz ile meydana getireceğiniz tarz oluşumlarıyla bayağılıktan uzakça tasarlayın!