Parfüm Hakkında

Parfüm kelimesi uçucu madde anlamına gelmektedir. ‘’PER FEMUM’’ kelimelerinin birleşmesi sonucu oluşan bir kelimedir. Çağlar boyunca pek çok uygarlık tarafından kullanılmıştır yani geçmişte de var olan bir malzemedir. Literatürde İlk olarak parfümü milattan önce 3000’li yıllarda Mısırlı bir firavunun mezarında bulunduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Mısırlılar bu parfümü güzel kokması amacıyla vücutlarına sürmek dışında ölülerini mumyalarken de kullanmaktaydılar. Pek çok uygarlık parfüm kullanımını ve yapımını Mısırlılardan öğrenmiştir.

parfüm çeşitleri

Parfüm Çeşitleri Nelerdir?

Parfüm yapımında de ğişik kokular elde etmek amacıyla pek çok ham madde kullanılmaktadır. Bu ham maddeler çoğunlukla doğadan direkt olarak elde edilmektedir. Genel olarak bitkisel maddelere dayanmaktadır. Parfümlerin ağaç, meyve, çiçek, misk, gül, tohum gibi pek çok hoş kokusu bulunmaktadır. En çok talep gören parfüm türlerinden biri çiçek kokusudur. İnsanlar bu parfümleri diğer insanlara daha hoş kokmak, çevrelerinde kötü bir izlenim bırakmamak gibi amaçlarla kullanmaktadırlar.

Parfümün İyisi Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde insanlar koku vermesi için vücutlarına sürdükleri bütün koku verici malzemelere parfüm adını vermektedirler. Ancak bu pek de doğru olmayan bir tanımdır. Hakiki parfümün içinde esans adı verilen maddenin bulunması gerekmektedir. Bu yönüyle kolonyadan fark göstermektedir. Parfüm ve kolonya birbiri ile kıyaslandığında fiyat olarak parfüm biraz daha yüksek fiyata sahiptir. Uzun dönemlerden bu yana birçok kişi parfüm kullanımına özen göstermektedir.