Valentino, 2015 Paris Couture Moda Haftası’nda sunduğu koleksiyonla yine akıllardan çıkmayacak derecede görkemli bir defileye imza attı.

Shakespeare’in sözlerinden, Rus folklorüne ait desen ve nakışlardan, ünlü Rus Ressam March Chagall’ın hayatı ve resimlerinden ilham alınarak oluşturulan koleksiyon, ilham aldığı ögeleri hakkını vererek yansıtıyor. Rus giysilerinin de modernize edilerek hazırlandığı koleksiyonda, işlemeli yelek ve ceketler bunun en açık örneklerini oluşturuyor.

Shakespeare ve Chagall’ın romantik havasını, sakin, uçuşan kumaşlar ve yıldızlı, bulutlu desenlerle göz alıcı şekilde anlatan marka, kendisinden beklenen ihtişamı da bu temaya entegre etmeyi başarmış görünüyor. Marka, transparan detayların sıradanlaşmadan ve basitleşmeden nasıl kullanılacağını ders verir şekilde göstermiş.

Pastel renklerin hakim olduğu koleksiyonda, kırmızı ve bordoyu görmekte mümkün ancak dediğimiz gibi pastel ve nude tonlar koleksiyonun baskın renkleri… Kadife kumaşlar kullanarak bordoya cazibe kazandırıldığı görülüyor. İşlemeler için ise söylenecek tek kelime ‘mükemmel’… Bu kadar ince işçilikle hazırlanan desenler ve işlemeler koleksiyon için ne kadar çaba sarf edildiğinin en açık göstergesi olsa gerek.

Kendisinden bekleneni sunarak bol miktarda beğeni toplamış olan Valentino’nun koleksiyonuyla ilgili görselleri paylaşarak övülmeyi ne kadar hak ettiğini göstermek isteriz.